Biz Kimiz

Hatıra FotoğrafKemeraltı’ında 62 yıldır hizmet veren Bzm Mutfak Lokantası son 3 yıldır tarihi Mirkelam Han’da ziyaretçilerini ağırlıyor. Şef Erdem Meriç’in işlettiği mekanda Osmanlı Mutfağı, Ege Mutfağı ve İzmir’e özel tatlardan oluşmuş ev yemekleri sunuluyor.

Mirkelam Han’da yer almalarının kendisi için özel bir anlamının olduğu belirten Meriç, “Tarihe ve geçmişe çok önem veriyorum. Her sabah lokantayı açarken 370 yıllık bir mekanda bulunmanın maneviyatını hissediyorum” diyor. Han’ın, Bzm Mutfak ile oldukça hareketlendiğini sözlerine ekleyen Erdem Usta, “Hergün 1000 kişiyi ağırlıyoruz. Bir ayda yaklaşık 20000 kişi bize yemek yemeğe geliyor” diyor.

Devamı

Mirkelam Han'ın Tarihçesi

Kemeraltı’ nda, eskiden Kasap Hızır mahallesi olarak bilinen bölgede 914. sk. No.12’ de yer alır. Kuzeyinde...
Devamı
Hatıra FotoğrafHatıra Fotoğraf

Pazar günleri hariç haftanın altı günü açık olan Bzm Mutfak’ta her gün en az 30 çeşit yemek çıkarılıyor. Özellikle çorba çeşitleri ile mekanın öne çıktığını söyleyen Erdem Usta, “Yakın bir zamanda günün 24 saati çorba hizmeti vereceğiz. Zaten Şu anda sabah saat 5’ten itibaren çorba servisimiz var.” diyor.

Balık ürünlerinin mevsime göre sunulduğu mekanda, balık mahsüllerinden oluşan yemekleri de bulmak mümkündür. Haftanın üç günü balık çorbası mutlaka yapılmaktadır.

Geleneksel bir Osmanlı yemeği olan İşkembeli Nohut’u İzmir’de sadece kendilerinin yaptığını belirten Meriç, zerde ve kabak tatlısının da özel bir tarif ile yapıldığını söylemektedir.

Erdem Usta
Erdem UstaErdem Meriç